Pronájmy bytů: kacířství nebo zachování paradigma

Každá nová myšlenka vždy lehce zavání kacířstvím. Proč se některé jevy uspořádaly tak, jak se uspořádaly a proč se nemohou diametrálně změnit. A to zejména v případě, kdy změna lépe uspořádá vztahy jednotlivých subjektů daleko lépe a dokonaleji, než jsou v současném stavu. Proč se zuby nehty držet zaběhnutého systému, který nikomu vlastně neprospívá. Proč by mělo být kacířské se bavit například ve změně uspořádání vztahů v pronájmech nemovitostí? Nebudu a nechci cílit všeobecně na všechny pronájmy, ale jen na specifickou kategorii, a to pronájmy bytů, kdekoliv po České republice.

Ještě trošku k tomu kacířství. Aby lépe vyzněla myšlenka, která je fajn pro všechny strany, ale stejně se zřejmě o ní nechce nikdo jednak bavit, ale hlavně změnit. Kacířem bývá označován člověk, který má odlišný či neslučitelný názor s obecným (ač už třeba zastaralým) principem uznávaným ostatní naprostou většinou. Něco jako otevřít zapovězené téma. Prostě Vás to svrbí na jazyku, ale neodvážíte se to říci, aby jste nebyli vyčleněni z nějaké té sociální bubliny, kde se usilovně snažíte držet zuby nehty.

Nechť provizi u pronájmu platí majitel bytu makléři

Pohybuji se dlouho, velmi dlouho realitní branži, nikoliv jako makléř/ka, ani jako majitel či poptávající či kupující klient. Pozoruji dění v realitách z absolutně nezaujatého místa a myslím, že s racionálním nadhledem a odstupem.

Dlouhodobě pozoruji na jedné straně sílící reakce klientů hledajících pronájem s jejich nespokojeností ohledně současného uspořádání vztahů v triumvirátu majitel bytu - makléř - klient. A na druhé straně i nechuť makléřů se zabývat vážně a profesionálně pronájmy, jako neziskovou či problematickou částí realitního byznysu, se kterou je hodně práce a s tím spojená spousta nejistot, třeba jako že se to nevyplatí (slýchávám často od makléřů).

Ale co vidím jako nejhorší, je fakt, že lidé co hledají pronájmy bytů se sdružují ve skupinách na Facebooku, kde brojí proti jednak vysokým cenám (to není, ale jádrem tohoto článku), ale především proti zaběhnutému pravidlu, že provizi platí nájemce a označující tento fakt, jako pekelné zlo, a to nesmiřitelně, a tímto pekelným zlem viní právě realitní makléře, zejména jde o byty v Praze (zde nejvíce a nejtvrději a nejusilovněji) a vlastně kdekoliv v Česku. Čímž navíc vzniká v lidech zakořeněný pocit o zlých makléřích, kteří ždímají hodné a vstřícné lidi a zneužívají jejich momentální potřeby bydlet. Dnes žijeme v době postfaktické, kdy ve společnosti především převládají populistické, jednoduché a líbivé teze (pro jednoduché lidi, bohužel většina), nikdo totiž nechce použít kritické myšlení a hledat skutečnou pravdu (k tomu je potřeba být chytrý, dnes ojedinělý jev).

Makléři si sami vytváření a rozšiřují nenávistnou skupinu (a to sakra velkou) a svým “zaťatým a zaseklým” přístupem. Namísto přilévání benzínu do ohně (což se také nedělá) tu skupinu efektivně rozšiřují, než aby ji uhasili. Tím navíc vzniká implikace nenávisti k makléřům do prodejů nemovitostí s RK a jiných realitních obchodů a škodí si jen a jen makléři. Nevěříte? Připojte se do nějaké skupiny na FCB a dejte si pár minut u pronájmů a možná prozřete. Navíc realitní segment (makléři/makléřky) dobrovolně přichází o tisíce či desetitisíce možných obchodů, které se zobchodují na úplně jiné platformě nebo jiném prodejním kanálu.

Pronájmy bytů a nové paradigma

Proč nezměnit zastaralé paradigma a nahradit ho novým. Vždyť pomůže zcela všem a nastaví tím zároveň spravedlivé procesy. Takže, pánové a dámy, tady dávám slovo do pranice a budu se to snažit popsat co nejvíce korektně:

 • Provizi platí majitel/vlastník bytu makléři, který pronájem zprostředkoval, a to bez vyjímky
 • Makléř musí dodat majiteli/vlastníku bytu předem prověřené nájemníky a nezatěžovat ho nekvalitními, problematickými nájemníky s ohledem na kvalitně odvedený realitní obchod včetně smluvního zázemí. A za tyto služby mu spravedlivě náleží provize placená majitelem, to totiž majitel bytu žádá službu zprostředkování, ze které bude finančně profitovat
 • Kauce za pronájem je nutná a je správné ji vyžadovat. Nikdo nechce pro odchodu nájemce brečet nad poničeným, poškozeným bytem. Kauce má být odpovídající kvalitě pronajímaného bytu (hezký byt vyšší, špeluňka nižší)
 • Nájemce platí jen dohodnutou vratnou kauci a pravidelně dohodnutou výši nájmu včetně příslušenství dle smlouvy
 • Makléř má nárok na provizi z řádně pronajatého bytu, ale s ohledem na kvalitu (záruku) obchodu rozdělenou na části, např. dvě. Polovinu ihned a druhou po určitém období, třeba po půl roce. On totiž ani majitel bytu nechce řešit opakovaně pronájem po pár týdnech po zjištění, že stávající nájemci nejsou kvalitní
 • Makléř by měl odmítat obchody, kde se provize žádá pro nájemcích a tím přispívat ke změně dnes zaběhnutého paradigmatu, který je silně nespravedlivý

Tato změna přinese výhody absolutně všem zúčastněným stranám. Majitele a nájemce vynechám, neboť se jich v tomto článku až zas tak netýká, protože tento článek je určen především Vám makléřům. A proto na závěr zkusím popsat jaké výhody touto změnou potkají právě Vás, makléře a makléřky jejichž práce by si měli ostatní účastníci obchodů vážit. Zvažte tyto výhody a zkuste je mít stále na mysli :

 • zvýšení objemu obchodů v kategorii pronájmu bytů
 • nebudou Vám unikat cenné obchody a tím i provize v jiných prodejních kanálech (Facebook, Bezrealitky). Proč by nájemci a majiteli hledali tyto jiné kanály, když se o ně postaráte
 • samozřejmě zvýšení obchodů přes realitní kanceláře Vám zvýší finanční profit
 • tento spravedlivý krok vrhne na realitní branži dobré či lepší světlo a tím stoupne kredibilita Vás lidí v realitách
 • prosazování a nastavení spravedlivých podmínek přinese oživení do tohoto segmentu obchodů a lépe Vás uživí
 • zanesení spravedlivých pravidel do jedné oblasti Vám synergickým efektem pomůže a zvýší objemy obchodů i v jiných realitních disciplínách

Změňte špatná dogmatická pravidla a nastavte pravidla nová. Vyobcujte veřejně ze svého okolí makléře, kteří z důvodu jednoduchosti a na druhé straně krátkozrakosti, ničí byznys a podporují všeobecný názor veřejnosti o neskutečné lumpárně v pronájmech bytů (ta jde na Váš účet). Utvořte racionální a spravedlivý nový stav a perte se za něj. Ze všech zúčastněných stran budete nejvíce profitovat především Vy, makléři/makléřky.

Jsem jen zvědavý, kolik se najde jedinců, kteří mi třeba dají vědět, jak tak trošku očekávám, že to takto nemůže fungovat a proč to radši dělat postaru a tím, ač to asi netuší, si zničí skvělý byznys v realitách úplně nadobro. Nebo chcete ať Vás evolučně roztrhá sdílená ekonomika, sociální média a nové prodejní kanály? Asi tak podobně jako AirBnB nebo třeba Uber, umí zcela změnit celé hospodářské odvětví. Nerad bych se dočkal doby, že realitní makléř bude ve slovníku archaismů nebo jako zcela neznámé slovo, třeba jako magnetofon, CDéčko, disketa. Kdo z Vás si na ně vzpomene?

PS: Několikrát jsem zkoušel moderovat diskuzi naštvaných uživatelů FCB, zejména u našich příspěvku ve skupině bydlení, kam dáváme především odkazy typu "pronájem bytu Praha", které vedou na vaše byty v hlavním městě, kde jsem zároveň bránil Vás makléře a dostal jsem takových odpovědí mraky a haldy a jediné co jsem si zapamatoval byla halda sprostých slov, které se na mě sesypaly, kdy některé jsem ani neznal. Vlastně jsem si tedy trošku obohatil své obzory. Víte třeba, kdo je to "pick-up artist"?

Autor článku

Ing. Marek Šulc

O autorovi

Bytostný a nelítostný optimista za všech okolností. Pozoruji dění, vztahy a trendy v realitách od roku 1999, a to zcela nestranným okem ze světa IT.

Tato stránka využívá cookies. Ne, to není žádné cukroví, ale soubory, díky nimž například nemusíte znova zadávat stejné údaje, když už jste je jednou vyplnili.

Beru na vědomí a souhlasím Ok

 • Byty
 • Domy
 • Rekreační objekty
 • Komerční nemovitosti
 • Pozemky
 • Ostatní
 • Zahraniční

Upřesnit

Cena a plocha

m2
m2
m2
m2

... nebo vyberte celý kraj či okres

Lokalita

Vlastnictví

Konstrukce

Typ budovy

Vybavení

Charakteristika

IS sítě

Umístění v obci

 

Už chcete odejít? Připravte si poptávku a nic nezmeškejte

Vytvořit poptávku
TOPlist