7 tipů, jak se přestěhovat a nezbláznit se

Stěhování může být stresující záležitost. Když se na ně ale dobře připravíte, celý proces si usnadníte. Následující tipy vám se stěhováním pomůžou.

1. Zajistěte si stěhováky nebo auto co nejdřív

Jakmile budete znát přesný termín stěhování, pronajměte si auto nebo si objednejte stěhovací firmu. V Brně doporučujeme například společnost Stěhování Staněk. Nejlepší je udělat to aspoň měsíc dopředu a vybírat si i podle referencí. Myslete na to, abyste měli dostatečně velkou dodávku.

2. Roztřiďte a prodejte nebo darujte nepotřebné věci

Než se pustíte do samotného balení věcí, všechno si doma roztřiďte. Postupujte místnost po místnosti a rovnou vyhoďte všechno, co se nedá opravit nebo má prošlou trvanlivost. Zkontrolujte také staré dokumenty, zastrčené knihy a nepoužívanou elektroniku. Proberte i všechno oblečení. Pokud budete chtít něco v lepším stavu prodat na internetu, začněte s tím aspoň měsíc před stěhováním. Pokud potřebujete přestěhovat trezor, či jiné těžké či objemné předměty, oznamte to stěhovací firmě předem, ať se připraví.

3. Udělejte si seznamy

Naplánujte si, co je potřeba zabalit. Poté rozepište, kdy si budete balit, a snažte se tento seznam dodržovat. Hned budete vědět, kolik si musíte vyhradit času – někomu to trvá dva týdny, někomu měsíc.

4. Sežeňte si dopředu materiál potřebný ke stěhování

Dostatek pevných krabic seženete postupně v obchodech s potravinami. Výplňový materiál a lepicí pásky si zajistěte aspoň týden před stěhováním a vše dávejte na jedno místo (uvidíte, jestli toho máte dost).

5. Viditelně si označte krabice podle místností

Při převážení krabic několikrát dojde k jejich přeskládávání. Abyste se vyhnuli zmatku, je lepší každou krabici popsat podle místnosti. Protože to může být zdlouhavé, stačí, když pro jednotlivé místnosti určíte barvy a těmi pak krabice označíte. Dobré jsou barevné pásky nebo permanentní fixy.

6. Zabalte krabice správným způsobem

Do malých krabic zabalte těžší předměty, aby se daly snadněji přenášet. Stejně tak do nich dejte křehké předměty, protože je nebudou moci rozbít ostatní věci v krabici. Ty největší krabice využijte pro lehké předměty. Uvnitř krabic nenechávejte žádný prostor, aby se věci uvnitř během stěhování nepřesouvaly a nepoškodily se. Skvělou výplní jsou ručníky a ložní prádlo, ale poslouží i balicí materiál nebo noviny.

7. Vyhraďte si kufr nebo krabici pro okamžitou potřebu

Abyste nemuseli hledat to nejnutnější na novém místě po několika krabicích, zabalte si to nejdůležitější do jedné. V množství, jako byste jeli na víkendový výlet (oblečení, kosmetiku, elektroniku nebo základní nádobí).

Tip na závěr

Pokud víte, že budete rekonstruovat část prostor a nemáte tak místo pro uložení přebytečných věcí, rezervujte si externí sklad – například skladovací kontejnery, které umožní i krátkodobé uložení věcí.

 

Autor článku

Bc. Stanislav Staněk

O autorovi

Po zkušenostech z různých brněnských stěhovacích služeb jsem se rozhodl v roce 1998 založit vlastní firmu a nabídnout to, co jsem jinde postrádal. Šetrný přístup ke stěhovaným věcem a vstřícný přístup k potřebám a přáním zákazníků.

  • Byty
  • Domy
  • Rekreační objekty
  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky
  • Ostatní
  • Zahraniční

Upřesnit

Cena a plocha

m2
m2
m2
m2

... nebo vyberte celý kraj či okres

Lokalita

Vlastnictví

Konstrukce

Typ budovy

Vybavení

Charakteristika

IS sítě

Umístění v obci

 

Už chcete odejít? Připravte si poptávku a nic nezmeškejte

Vytvořit poptávku
TOPlist