7 tipů, jak vybrat realitního makléře

Realitní makléřNejlepší realitní makléř vám chce pomoci a prodat vaši nemovitost za co nejlepší cenu.

Pokud chci prodat byt či dům, nabízí se dvě možnosti. Tou první je prodat nemovitost na vlastní pěst, což sice může ušetřit nějaké peníze, ale zase přibude spousta starostí a rizik. Druhou variantou je vložit důvěru do realitního makléře, jenž všechny náležitosti, které prodej bytu či domu obnáší, vyřeší za nás. 

Protože většina z nás prodává nemovitosti jen jednou za život, obrací se v této situaci právě na realitky. Těch je však velké množství a bohužel se i v této branži najdou lidé neprofesionální, jejichž hlavním cílem je dostat z vás peníze. Jak vybrat realitního makléře správně?

1. Chtějte reference

Stejně jako u mnoha jiných věcí fungují při výběru makléřů doporučení. Raději v tomto ohledu však nekoukejte na doporučení známých, kteří mají většinou zkušenosti pouze s jedním makléřem při prodeji jedné nemovitosti a nemohou tak být zcela objektivní. U výběru makléře chtějte vždy vidět seznam referencí za dva poslední roky, a to nejlépe z případů, kdy taktéž zastupovali prodávajícího. 

2. Využijte internet

I když dostanete doporučení od věrohodného člověka, vyplatí se si realitního makléře “proklepnout”. Internet je šikovný pomocník a kladné či naopak záporné recenze vám mohou v rozhodování výrazně pomoci. Nesledujte pouze web daného agenta či realitky, negativním hodnocením se nejspíš chlubit nebudou. Přečtěte si, co o něm říkají hodnocení na sociálních sítích. Všímejte si přitom i profilů hodnotících lidí. Pokud jsou aktivní, jsou jejich hodnocení věrohodná. Pokud ne, je možné, že si je makléř napsal sám. 

3. První dojem

Až si realitního makléře pro prodej domu či bytu vyberete, sjednejte si schůzku. Osobní setkání prozradí nejvíc. Nepodceňujte v tomto případě první dojem a všímejte si podstatných věcí i zdánlivých detailů. Přišel na schůzku včas? Věnoval se jen vám, nebo si při setkání vyřizoval hovory a e-maily? Měli jste z makléře dobrý pocit? Jeho dalším úkolem bude udělat dojem i na potenciální kupce, takže je i tato část velmi důležitá. 

4. Ptejte se

Dobrý realitní makléř by měl zodpovědět všechny dotazy. Pokud chci prodat dům či byt, zajímat by mě měly zkušenosti makléře, pojištění rizik, a především to, jak bude mou nemovitost prezentovat. Na nabídku s profesionálními fotografiemi totiž klikne až dvojnásobný počet lidí, což obvykle prodej výrazně urychlí. Chtějte znát také podobu smluv. Vzhledem k tomu, že kupující má možnost až 3 roky zpětně koupi nemovitosti reklamovat, si dejte pozor především na zatajení skrytých vad, které se nemusí vyplatit. 

Byt se světlým interiéremDobrá realitní kancelář by měla spolupracovat nejen s finančním poradcem či právníkem, ale také s fotografem. Právě fotografie jsou často tím, co potenciálního kupce zaujme jako první.

 

5. Výše provize

Nejlepší realitní makléř nemá důvod své služby podhodnocovat a menší provize navíc snižuje jeho motivaci nemovitost co nejvýhodněji prodat. Konkrétní výše provize velmi závisí na hodnotě nemovitosti. Obecně se dá říct, že se výše provize pohybuje v rozmezí 3-6 % z ceny nemovitosti, minimálně však 40 000 + DPH. Pokud by si makléř říkal o provizi nižší, buďte na pozoru. Je pravděpodobné, že se nejedná o zkušeného makléře. To, co si od makléře kupujete, je hlavně obchodní talent, zkušenosti, odbornost a ušetřený čas s prodejem. Pokud si vyberete správného makléře, tak i po odečtení jeho provize utržíte z prodeje více. 

6. Chtějte exkluzivitu

Vždy je výhodnější, když makléř pracuje po určitou dobu exkluzivně, tedy pokud nemovitost nabízí výhradně on a také pokud zároveň nepracuje pro kupujícího. Pro prodej domu či bytu má tak daleko vyšší motivaci. Prodej nemovitosti s vícero makléři proces nejenže neurychlí, ale může naopak uškodit. Inzerát umístěný u více realitních kanceláří působí na potenciální kupce dojmem, že se nemovitost nedaří prodat, což může vést k poklesu její ceny. Pokud má také makléř exkluzivitu, má i jistou provizi. Nebude se snažit nemovitost prodávat za každou cenu ze strachu, že mu nemovitost prodá jiný makléř. 

7. Vsaďte na zkušenosti

Rovnice zkušenější rovná se lepší sice neplatí vždy, ale v realitní branži v naprosté většině případů ano. Dobrý realitní makléř by měl mít potřebné vzdělání a především minimálně dva roky praxe, během kterých se již setkal s nejrůznějšími problémy, jež mohou potkat i vás. Obloukem se raději vyhněte makléřům-amatérům, kteří mají prodej nemovitostí pouze jako přivýdělek. Vybírejte ty, jež se činnosti věnují na plný úvazek.

Autor článku

Ing. Marek Šulc

O autorovi

Bytostný a nelítostný optimista za všech okolností. Pozoruji dění, vztahy a trendy v realitách od roku 1999, a to zcela nestranným okem ze světa IT.

  • Byty
  • Domy
  • Rekreační objekty
  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky
  • Ostatní
  • Zahraniční

Upřesnit

Cena a plocha

m2
m2
m2
m2

... nebo vyberte celý kraj či okres

Lokalita

Vlastnictví

Konstrukce

Typ budovy

Vybavení

Charakteristika

IS sítě

Umístění v obci

 

Už chcete odejít? Připravte si poptávku a nic nezmeškejte

Vytvořit poptávku
TOPlist