Splňte si svou touhu po grilování na vlastní zahradě

Bydlíte v bytě, ale vaše mysl už je u vlastního domu se zahradou? I v době, která pořizování vlastního bydlení příliš nepřeje, máte dveře ke splnění tohoto snu otevřené. Poradíme, jak na to.

Jaký dům si představujete?

V první řadě si musíte udělat jasnou představu o tom, jaký dům byste si vlastně chtěli pořídit. Chcete mít moderní dům za Prahou, jehož součástí bude moderní pergola, nebo vyhlížíte spíše starší venkovskou chalupu?

Existuje mnoho parametrů, které mohou mít na váš výběr vliv. Kromě svých kořenů a aktuálního zaměstnání můžete brát ohled i na svou budoucnost. Třeba na to, kde chcete vidět vyrůstat své děti, nebo kde si představujete sami sebe v důchodovém věku. Často se mohou vize o vlastním životě v jeho jednotlivých fázích značně lišit. Koupě domu je ale zpravidla investicí na celý život a kromě minulosti a přítomnosti je tak zcela jednoznačně nutné myslet i na další roky.

Jaký máte rozpočet?

Sny se ne vždy potkají s realitou. V dnešní době, kdy jsou ceny nemovitostí na historických maximech a stejně tak rekordních výšin dosahují i úrokové sazby hypotečních úvěrů, začínají být rozpočty domácnosti napjaté. A tak zatímco ještě před pár lety byste si možná mohli zmíněný dům v blízkosti Prahy dovolit, dnes pravděpodobně budete své kroky muset nasměrovat spíše ke druhé variantě – tedy do levnějších venkovských lokalit.

V každém případě, ať už chcete koupit hotový projekt, starší dům, nebo stavět nemovitost vlastní, musíte mít dobře spočítáno, kolik vlastních prostředků můžete do svého pánu vložit a jakou část budete muset financovat pomocí úvěru.

Na základě toho pak můžete konkrétně vyhledávat nemovitosti ke koupi nebo začít pracovat na stavebních plánech.

Chcete ušetřit? Budete muset přiložit ruku k dílu

Pokud potřebujete celkové náklady snížit, máte hned několik možností. Tou poměrně častou je sázka na levnější materiály. Problém ale je, že jde o úkon, který už jen těžko napravíte.

Lepší variantou je tedy například částečná realizace stavebního záměru s tím, že si necháte prostor pro případnou dostavbu části nemovitosti za několik let – ať už směrem do strany, nebo třeba přistavěním druhého patra. Můžete také zatím bydlet v hrubé stavbě, obětovat bazén, nebo počkat s finalizací zahrady.

Další možností samozřejmě je, že se trvale spokojíte s menším domem a zahradou, ušetříte tak část výdajů za pozemek i stavební materiál.

Poslední cestou je koupě starší nemovitosti, kterou svépomocí rekonstruujete, případně výstavba nového domu svépomocí. Práce je drahá, a pokud patříte mezi nadané kutily, přiložením ruky k dílu dokážete výdaje snížit opravdu výrazně.


Zdroj obrázku: Artazum / Shutterstock.com

Autor článku

Futurino s.r.o.

O autorovi

V súčasnosti sa špecializujeme primárne na tri základné služby: SEO, linkbuilding & PR a vytváranie a správu PPC kampaní. Ako spoločnosť sa sústredíme na inovatívne riešenia založené na dôkladnej webovej analytike. Pomáhame najmä malým a stredným podnikom naštartovať ich rast a zefektívniť ich výkonnostné kampane, zlepšiť pokrytie a viditeľnosť vo vyhľadávačoch a tvoriť linkbuildingové stratégie ako komplexné súčasť online marketingu.

  • Byty
  • Domy
  • Rekreační objekty
  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky
  • Ostatní
  • Zahraniční

Upřesnit

Cena a plocha

m2
m2
m2
m2

... nebo vyberte celý kraj či okres

Lokalita

Vlastnictví

Konstrukce

Typ budovy

Vybavení

Charakteristika

IS sítě

Umístění v obci

 

Už chcete odejít? Připravte si poptávku a nic nezmeškejte

Vytvořit poptávku
TOPlist