Propad a nejistota na současném hypotečním trhu

V závěru loňského roku jsme na hypotečním trhu očekávali mnohé. Nicméně nikoho ani ve snu nenapadlo, že by mohla přijít pandemie a vše ze dne na den změnit. Vláda i Česká národní banka se snaží dělat různá opatření, ale ne vše se mění tak, jak by rádi. Jak to tedy s hypotékami v současnosti vypadá. Klesá jejich objem? A co průměrná úroková sazba, reaguje na opatření ČNB?

Podle Fincentrum Hypoindexu není vývoj na hypotečním trhu zcela jednoznačný. Jedno je však jasné. Hypoteční trh zažil po nástupu pandemie obrovský propad. I přes opakované zásahy ze strany České národní banky však české banky zůstávají velmi opatrné v poskytování nových hypoték i snižování úrokové sazby.

Brno a jeho nemovitosti v centruO čtvrtinu hypoték méně

K březnu 2020 zaznamenal hypoteční trh v České republice velký propad. V celkovém objemu hypoték, ale také v jejich počtu, klesly hypotéky poskytnuté bankami v České republice na nejnižší úroveň za poslední rok. V březnu 2020 to bylo podle Fincentrum Hypoindexu 5 503 hypoték oproti únorovým 7 092. Což je pokles o 22,4 %. A poklesl i celkový objem financí poskytnutých prostřednictvím hypotečních úvěrů. Jeho pokles se udržel pod 20 %.

V prvním čtvrtletí to vypadalo nadějně

Před vypuknutím pandemie i na území naší republiky to vypadalo, že letošní první čtvrtletí by mohlo pokořit hranici 50 miliard Kč v poskytnutých hypotečních úvěrech. Bohužel vývoj byl zcela jiný a tak letošní první tři měsíce zůstaly pod touto hranicí.

Vývoj objemů a počtů poskytnutých hypoték v 1. čtvrtletí v letech 2016 až 2020

Byty, které mohly být předmětem nových hypotékNejistota na trhu i ve vývoji hypotečních sazeb

I přes to, že Česká národní banka dvakrát snížila základní úrokové sazby, průměrná úroková sazba u hypoték velmi mírně roste. A nepomohl ani posun u LTV z 80 na 90 %. Vliv na tento vývoj má především nejistota, která v hypotečním sektoru vládne. Banky musí počítat s vyšší rizikovou marží, kterou ovlivňuje nejistý ekonomický vývoj i moratorium na splácení hypoték. Průměrná sazba tak podle Fincentrum Hypoindexu na konci prvního čtvrtletí 2020 zakotvila na 2,45 %. 

Jaký bude její další vývoj, bude záležet především na dalších týdnech a měsících. Čeká nás uvolňování opatření spojených s bojem proti pandemii covidu-19 a znovu nastartování ekonomiky země. Počítat i nadále můžeme se zásahy státu i České národní banky. Nicméně hypoteční sektor má svá vlastní pravidla, a jak ukazují uplynulé týdny, nemusí vždy následovat přání centrálních bankéřů a vlády.

Zajištění schopnosti splácet i nemovitosti samotné bude nezbytné

Je jasné, že banky budou i nadále velmi opatrné v poskytování nových hypoték. A dá se očekávat i tlak na dobré zajištění schopnosti splácet a kvalitní pojištění domu i jeho vybavení. Je to v zájmu i samotných žadatelů o hypotéku. Zeptali jsme se na to pana B. Čuchrana, odborníka z portálu Pojistenilativ.cz:

“V situaci, kdy není úplně jasné, jak se bude vyvíjet schopnost klientů splácet hypotéky a jaký bude vývoj cen nemovitostí, které nebudou klienti s to splácet, jak pro úvěrující hypoteční ústavy tak i pro klienty je důležité si pohlídat i další rizika. Pojištění domu je pro nemovitost pod hypotékou jistotou, která majiteli pokryje alespoň ty katastrofické rizika, které sice nesouvisí s epidemiologickou situací a nezachrání klienty před přepadem jejich příjmů ze zaměstnání nebo podnikání, související s coronavirem, ale zachrání majitele od úplné katastrofy,” říká Boris Čuchran.

Propad příjmů při ztrátě zaměstnání nebo při výpadku výnosů z podnikání bude, doufejme dočasný, a bude kopírovat nástup hospodářských potíží, ty ale nebudou s námi napořád. Ale když vám vezme dům voda nebo požár a nejste pojištěni, tak je to pro rodinu katstrofa – přijdete o střechu nad hlavou. Cena za bezpečí – pojistné za pojištění domu, nemovitosti – je marginálním nákladem v řádu několika tisíc oproti riziku ztráty hodnoty nemovitosti za vyšší jednotky nebo nižší desítky milionů, které dnes stojí dům v Praze, okolí nebo ve větších městech.

 

Autor článku

Ing. Marek Šulc

O autorovi

Bytostný a nelítostný optimista za všech okolností. Pozoruji dění, vztahy a trendy v realitách od roku 1999, a to zcela nestranným okem ze světa IT.

Tato stránka využívá cookies. Ne, to není žádné cukroví, ale soubory, díky nimž například nemusíte znova zadávat stejné údaje, když už jste je jednou vyplnili.

Beru na vědomí a souhlasím Ok

  • Byty
  • Domy
  • Rekreační objekty
  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky
  • Ostatní
  • Zahraniční

Upřesnit

Cena a plocha

m2
m2
m2
m2

... nebo vyberte celý kraj či okres

Lokalita

Vlastnictví

Konstrukce

Typ budovy

Vybavení

Charakteristika

IS sítě

Umístění v obci

 

Už chcete odejít? Připravte si poptávku a nic nezmeškejte

Vytvořit poptávku
TOPlist