• Jak budete hospodařit s vodou? Zásadní otázka nejen při výstavbě nového domu

 

Jak budete hospodařit s vodou? Zásadní otázka nejen při výstavbě nového domu

Hospodaření s vodou se stává i pro domácnosti stále palčivější otázkou. Ekologové varují, že vody bude kvůli rostoucím problémům se suchem stále méně. Ekonomové zase upozorňují na nevyhnutelné zdražování. Cestou ke zmírnění těchto rizik je efektivnější nakládání s vodou. Pamatovat byste na to měli již při samotné výstavbě nového domu.

Začněte od základů

Již před započetím výstavby domu budete pravděpodobně na pozemku muset provést tzv. hydrogeologický průzkum. Týká se vás to v případě, že chcete mít na pozemku vlastní studnu nebo domácí čističku odpadních vod. Kromě toho vás čeká plánování toho, kudy povedou trubky na vodu, a to jak v rámci pozemku, tak uvnitř stavby samotné. Opačným směrem pak samozřejmě povedou trubky kanalizační.

Bez těchto kroků v první řadě nebudete moci dům vůbec postavit, mrzet vás ale bude i případná chybná realizace. Vodovodní a kanalizační potrubí se jen velice těžko předělává a případně změny jsou obvykle časově, finančně i psychicky velice náročné – zejména v případě, že je již stavba z velké části hotová.

Proto již při plánování pamatujte na přísloví „dvakrát měř, jednou řež“ a věnujte každému detailu plnou pozornost.

Využívejte dešťovou vodu

Měli byste se snažit maximalizovat využití dešťové vody, která dopadá na váš pozemek. Dešťová voda nic nestojí a díky jejímu využití nespotřebováváte k užitkovým účelům pitnou vodu z vodovodní sítě. Šetříte tak svou peněženku i přírodu.

I ve starších nemovitostech můžete dešťovou vodu využívat alespoň pro zalévání zahrady. V novostavbách pak můžete dešťovou vodu využívat mimo jiné například ke splachování toalety.

Zadržovat můžete vodu ze střechy a terasy, do jímky ale lze díky drenážním trubkám zachytit i přebytečnou vodu ze záhonů.

Snižte svou spotřebu

Úspory lze najít i ve vašem chování. Myjete ještě nádobí ve dřezu? Úspornější variantou je myčka nádobí. Stejně tak ušetříte cenné litry výměnou staré pračky za moderní úspornější spotřebič. Horkou vanu pak vyměňte za sprchování, při kterém se spotřebuje výrazně menší množství vody.

Vodu z konvice nebo nedopitých sklenic využijete pro zalévání květin. Stejně v případě, že ráno necháváte vodu „odtéct“, nepouštějte ji do kanalizace, ale zachyťte ji do nádoby a zužitkujte.

Nezapomínejte na údržbu

K obrovským ztrátám vody může dojít v případě špatně těsnícího potrubí nebo kapajícího kohoutku. Zejména u starších staveb byste měli stav potrubí i spotřebičů důkladně zkontrolovat.

Kohoutky a hlavice byste také měli pravidelně čistit od vodního kamene, prodloužíte tak jejich životnost.

Autor článku

Futurino s.r.o.

O autorovi

V súčasnosti sa špecializujeme primárne na tri základné služby: SEO, linkbuilding & PR a vytváranie a správu PPC kampaní. Ako spoločnosť sa sústredíme na inovatívne riešenia založené na dôkladnej webovej analytike. Pomáhame najmä malým a stredným podnikom naštartovať ich rast a zefektívniť ich výkonnostné kampane, zlepšiť pokrytie a viditeľnosť vo vyhľadávačoch a tvoriť linkbuildingové stratégie ako komplexné súčasť online marketingu.

  • Byty
  • Domy
  • Rekreační objekty
  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky
  • Ostatní
  • Zahraniční

Upřesnit

Cena a plocha

m2
m2
m2
m2

... nebo vyberte celý kraj či okres

Lokalita

Vlastnictví

Konstrukce

Typ budovy

Vybavení

Charakteristika

IS sítě

Umístění v obci

 

Už chcete odejít? Připravte si poptávku a nic nezmeškejte

Vytvořit poptávku
TOPlist