Zdražování posledních let nutí většinu domácností více přemýšlet nad rodinným rozpočtem a hledat cesty, jak ušetřit. Zbytné výdaje se dají omezit snáz, než platby za položky typu nájem, daně, pojištění či energie. Zrovna účty za energie ale mohou být několikanásobně nižší, když víte, odkud začít. Jak a kde se na energiích vyplatí šetřit?
Kromě výše spotřeby hraje roli samozřejmě cena plynu či elektřiny, kterou mají domácnosti nasmlouvanou. Na trhu existuje nepřeberné množství dodavatelů s různými tarify, podmínkami a službami.Pro lepší představu o vývoji cen se podívejte na vývoj ceny elektřiny graf, který ukazuje dlouhodobé změny na trhu. Rostoucí ceny energií vedou k úvahám, kdo a jak draze energie dodává. Aktivně porovnávat nabídky, rozumět problematice a umět pružně reagovat na trh vyžaduje spoustu času, který lze ušetřit používáním nezávislých srovnávačů, jako je například kalkulator.cz. Ten má k dispozici i neveřejné nabídky příznivějších cen od dodavatelů, a také vyřídí přepis smlouvy. Kromě energií lze srovnávat také ceny mobilních tarifů, pevného internetu nebo pojištění, a dosáhnout tak dalších nemalých úspor domácnosti.
Nejvíce energií spotřebují domácnosti na vytápění a ohřev vody, nicméně okolo 30% veškerých energií připadá na spotřebiče. Lednička, pračka a myčka patří k nejnáročnějším z nich. Pro efektivní provoz myčky je také důležité pravidelně používat kapsle do myčky, které zajistí optimální čistotu nádobí i při nižší spotřebě energie. Při vhodné příležitosti doporučujeme tyto spotřebiče omladit a pořídit co nejúspornější variantu. Při denním provozu se ročně jedná o tisíci korunové rozdíly. Naopak televize nebo drobná elektronika nemá takovou spotřebu, kterou byste při výměně za novější model na ročním vyúčtování zpozorovali.
Nejnákladnější cesta, která ale v horizontu pár let přinese zdaleka nejvýraznější úspory, spočívá v investicích do nových technologií, jako je tepelné čerpadlo a fotovoltaika. Třeba pořízení tepelného čerpadla představuje až 70% roční úsporu. Čerpadlo čerpá 25% energie ze sítě, a 75% si vyrábí samo odběrem tepla zvenku. Celoročně zajišťuje vytápění a ohřev teplé vody, a může se pyšnit levným provozem s dlouhou životností (20 let). Pořizovací náklady jsou velké, můžete ale získat dotaci, a odhadovaná návratnost je mezi 5 až 8 lety. Investice se vám vyplatí jen tehdy, je-li vaše stavba dobře zaizolovaná. Vysokou míru nezávislosti na dodavatelích a mimořádné úspory čerpadlo zajistí v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou. Ta představuje výrobu levné ekologické energie s návratností investice do pár let a možností téměř čtvrt milionové dotace. Přesněji řečeno, dříve odborníci udávali návratnost 10 let, ale s rostoucími cenami za energie se toto číslo zmenšuje. Investice se vyplatí tehdy, je-li vaše roční spotřeba vyšší, než 2MWh.
Ať už chcete investovat do nových spotřebičů či dokonce pořídit tepelné čerpadlo, nebo je v tuto chvíli ve vašich možnostech šetřit zatím menšími kroky, jakákoliv snaha se ve finále odrazí na ročním vyúčtování.
Zdroj obrázku: wayhome.studio / stock.adobe.com
Aenean vulputate porta risus sed posuere. Phasellus sit amet blandit augue. Praesent sodales nulla nec vulputate placerat. Ut tempor in ipsum eget eleifend.