Filtry na vodu a metody čištění vody: Jak vše funguje?

Nedáte dopustit na kohoutkovou vodu a nepijete téměř nic jiného? Aby byla voda, kterou pijete, v té nejlepší kvalitě, hodí se pořízení filtrů na vodu. Jaké druhy vodních filtrů existují, na jakém principu fungují, kdy je využít a kdy sáhnout po filtrační konvici?

Kdy používat filtry na vodu

Filtry na vodu se používají v případech, kdy se v kohoutkové vodě vyskytují:

 • železité látky,
 • mangan,
 • dusičnany,
 • bakterie,
 • viry,
 • pesticidy,
 • herbicidy,
 • zbytky léků.

Po vodním filtru můžete sáhnout i v případě, že je voda zakalená, zapáchá či vám z jakéhokoliv důvodů nechutná. V některých případech je instalace filtrace vody zcela nezbytná, jindy její použití záleží zcela na vás.

Metody filtrace vody a typy filtrů do domácnosti

K filtraci vody se používá hned několik metod, například reverzní osmóza, ionizace či použití uhlíkových filtrů. Abyste měli lepší přehled o tom, jak jednotlivé metody fungují a kdy je vhodné je využít, přinášíme vám jejich přehledné rozdělení.

Zdroj foto: wertinio / Shutterstock.com

Reverzní osmóza a zpětná mineralizace vody

Za nejúčinnější metodu filtrace vody je považována reverzní osmóza. Dokonce se uvádí, že tímto procesem je možné z vody odstranit téměř všechny nežádoucí látky, tudíž má reverzní osmóza skoro stoprocentní úspěšnost. Touto metodou se voda zbaví organického znečištění, těžkých kovů, chemických látek i zbytků léků.

Nevýhodou ovšem je, že voda, která prošla reverzní osmózou je zcela nevhodná k pití, protože se podobá vodě destilované. Takto upravená voda se tedy hodí do některých domácích spotřebičů. Existuje naštěstí způsob, jak z této vody opět vytvořit vodu pitnou, a to pomocí zpětné mineralizace.

Ionizace vody pro boj s překyselením organismu

Moderní metodou filtrace vody je ionizace. S pomocí speciálního zařízení, kterému se říká ionizátor, lze změnit a upravit hodnotu pH vody a vytvořit tak zdravější vodu, jež vám poskytne celou řadu výhod. Ionizovaná voda dokáže vyrovnat pH hodnoty ve vašem těle a ulevit od překyselení. V ionizátoru dochází hned ke dvěma procesům. Nejprve je voda zbavena mechanických nečistot a následně dojde k elektrolýze.

Změkčovače vody pro oblasti s tvrdou vodou

V některých oblastech České republiky se vyskytuje tvrdá voda, kterou poznáte podle toho, že se vám na nádobí i na vodovodních bateriích a v pračce začne vytvářet vodní kámen. Jakmile si toho povšimnete, můžete si pomoci čisticími prostředky nebo problémy s tvrdou vodou vyřešit jednou provždy s použitím změkčovačů. Tvrdá voda totiž neprospívá ani vaší pleti, vlasům a dokonce ani prádlu. Tvrdá voda je typická pro Středočeský, Olomoucký, Jihomoravský a Královéhradecký kraj.

Uhlíkové filtry proti pachuti, zápachu a řadě dalších látek

Oblíbenou metodou čištění vody jsou uhlíkové filtry. Již jejich název napovídá, že k čištění vody dochází s pomocí aktivního uhlí. Voda je díky tomu bez zápachu, pachuti a zbaví se také škodlivých látek, například těžkých kovů, pesticidů, zbytků léků, herbicidů a dalších. Výhoda uhlíkových filtrů spočívá v tom, že vodu nezbavují minerálních látek. Uhlíkové filtry je vhodné používat nejenom v domácnostech, ale také v místech, kde se voda používá do kávovarů a dalších přístrojů sloužících k výrobě nápojů.

UV filtry na vodu jako náhrada chloru

Vadí vám vůně chloru a chcete vodu čistit způsobem, který bude ekologický, efektivní, bez použití chemie a hlavně chloru? To je pak pro vás vhodná bezchlorová dezinfekce vody za použití UV filtrů. UV filtry využívají UV záření a čas od času je nutné vyměnit zářič.

Mechanický filtr slouží k primárnímu čištění vody ze studny

Je vaše domácnost napojena na studnu? To pak musí tato voda procházet mechanickým filtrem, jenž slouží jako základní způsob čištění a zcela běžně je doprovázen i sekundárním filtrem podle vašeho výběru.

Vstupní a výstupní filtry na vodu

Při volbě filtru na vodu existují dva způsoby, jak jej nainstalovat. Vstupní filtr se aplikuje přímo ke zdroji, odkud je voda čerpána. Používá se tehdy, kdy je domácnost napojena přímo na studnu. Výstupní filtr se naopak instaluje přímo k vodovodnímu kohoutku.

Filtrační konvice

Jestliže chcete přefiltrovat pouze menší objem vody, případně nechcete investovat do vodních filtrů a instalovat si je pod dřez, sáhněte po filtrační konvici. Je kompaktní, vhodná do domácností a snadno vyměníte filtr, jakmile doslouží. K čištění vody využívají filtrační konvice uhlíkové filtry. Nemáte-li rádi kohoutkovou vodu a chcete ušetřit životní prostředí, vyměňte PET lahve za moderní filtrační konvici, která je finančně dostupná, vyrábí se v řadě velikostí, barevných provedení i designů. Je snadná na údržbu a můžete ji s sebou nosit klidně i do práce.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Před nákupem filtru si promyslete, co od něj očekáváte

Před nákupem vhodného filtru na vodu si dobře rozmyslete, k čemu jej potřebujete a čeho chcete vodu zbavit. K čištění vody vám poslouží reverzní osmóza a následná zpětná mineralizace, ionizace nebo čištění uhlíkovými filtry. V boji proti tvrdé vodě sáhněte po účinných změkčovačích.

V případě, že vyznáváte ekologii a netoužíte po čištění vody chlorem, sáhněte po UV filtru. Jste-li majiteli studny, ze které je vedena voda do vaší domácnosti, nezapomínejte, že k primárnímu čištění vody vždy potřebujete mechanický filtr. Jestliže si chcete filtrovat kohoutkovou vodu v menším množství, sáhněte po kompaktní a moderní filtrační konvici.

Ať už si pro čištění vody zvolíte libovolný způsob, nezapomínejte na to, že každý filtr se časem opotřebuje a bude potřebovat vyměnit.

Autor článku

Futurino s.r.o.

O autorovi

V súčasnosti sa špecializujeme primárne na tri základné služby: SEO, linkbuilding & PR a vytváranie a správu PPC kampaní. Ako spoločnosť sa sústredíme na inovatívne riešenia založené na dôkladnej webovej analytike. Pomáhame najmä malým a stredným podnikom naštartovať ich rast a zefektívniť ich výkonnostné kampane, zlepšiť pokrytie a viditeľnosť vo vyhľadávačoch a tvoriť linkbuildingové stratégie ako komplexné súčasť online marketingu.

 • Byty
 • Domy
 • Rekreační objekty
 • Komerční nemovitosti
 • Pozemky
 • Ostatní
 • Zahraniční

Upřesnit

Cena a plocha

m2
m2
m2
m2

... nebo vyberte celý kraj či okres

Lokalita

Vlastnictví

Konstrukce

Typ budovy

Vybavení

Charakteristika

IS sítě

Umístění v obci

 

Už chcete odejít? Připravte si poptávku a nic nezmeškejte

Vytvořit poptávku
TOPlist