Bydlíme v Chomutově aneb praktický rádce k přestěhování

Chomutov je statutární město (či okresní co Vám sedí více) v Ústeckém kraji, cca 100 km západně od Prahy, kdyby někdo z pražáků zatoužil po změně cenově přepáleného bydlení v našem hlavním městě. Přibližně 50.000 obyvatel, kteří obývají město Chomutov jsou určitě rádi, že zde bydlí (alespoň autor článku ano). Někdo by mohl namítat, že jde o místo, kde nic neroste, všude jsou šachty a těžký průmysl a jehličnaté stromy, že tu jsou silně žluté. Tak to je prosím velký omyl. Chomutov je dnes moderní, zelené město s veškerou potřebnou infrastrukturou, leží na úpatí Krušných hor a celá západní část města už téměř leží pod lesem a pomalu se terén zvedá do romantických kopců, strání a hor až k nejvyšší hoře severních Čech, kterou je Klínovec (známý to rozlehlý lyžařský areál).

S ohledem na lokalitu, kvalitu a cenu bydlení si můžeme Chomutov rozdělit na několik částí, které mají následující vlastnosti:

 • historický střed, centrum, plné obchodů a služeb, bydlení v okolí Palackého ulice v atypických panelových domech nebo pod gymnáziem, kde se nachází cihlové domy
 • směrem ke Kamencovému jezeru se placatí a vlní čtvrť původních domů, honosných vil a vilek na konci lemovaných panelovou zástavbou či nižší cihlovou, kde se dá výborně a klidně bydlet (oblast známá jako Zadní Vinohrady)
 • východ města na příjezdu od Prahy je industriální, areál bývalých Mannesmannových válcoven, výrobní zóny, kde je bydlení poskrovnu a ten kdo může se přesune jinam
 • západním směrem (nach Deutchland), je opět mix panelové zástavby (v rozumném rozsahu a kvalitě) s velmi dobrými podmínkami pro bydlení, která se mísí s domky, které se zde krásně krčí v údolí, které přechází v klenot Chomutova - Bezručovo údolí
 • údolní část Horní Vsi (část města) je mixem rozumné panelové zástavby a rodinných domků, mnoho lidí by zde rádo získalo byt v některém z paneláků, domy se zde dědí spíše z generace na generaci (jak to šlehne s babičkou nebo dědečkem, už tam bydlí mladí)
 • výsek, tj. lokalita mezi Bezručovým údolím a téměř až výpadovou na Vary (myslím Karlovy) je jedna z nejhezčích částí, rozlehlá čtvrť rodinných domů v udržovaných zahradách, je nejvyhledávanější částí. Sem tam nám tu soudruzi ponechali nějaký ten paneláček, ale jen pár. Kdo může a má to štěstí hledá místo pro život zde. Koupit zde dům či ojediněle byt je malým zázrakem. Tato část města si zachovává zcela poklidný charakter
 • podobně kvalitní částí města je lokalita Zátiší (k té mám niterný vztah, od svého mládí do dospělosti jsem zde bydlel nad Spessartem a místo hraní fotbalu a prohánění děvčat jsem makal na rozlehlé zahradě nebo se staral o početné domácí zvířectvo. Nyní jak vidím řádku brambor, tak zvracím). Fantastické místo v kopcích nad Chomutovem plné rodinných domů a vil v zeleni a naprostém klidu pod zalesněnými kopci Krušných hor, nabídka pozemků téměř nulová a domy se dědí opět z generace na generaci
 • směr na Spořice je také původní vilovou čtvrtí. Čtvrtí plnou domů, či nízkých cihlových bytovek u nemocnice, už ne úplně klidné, ale stále hezké místo
 • město je horizontálně přeťato dvěma silniční tahy č.7 (Praha, Německo) a č.13 (Karlovy Vary, Ústí nad Labem) a právě lokalita podél 13-náctky směrem na Ústí je lemována megalomanskými sídlišti, které nám tu zanechali soudruzi a tím poničili tuto část města kdysi venkovského charakteru se sady ovocných stromů a svažitých luk a remízků
 • tato část města začíná sídlištěm Březenecká (ještě ujde), jehož dominantu tvoří mimo jiné 3 atypické panelové domy nazývané experimenty s atypickým bydlením v bytech, kde máte i schody do více jakoby mezipater.
 • od Březenecké směrem na Jirkov a Ústí (nad Labem) se táhnou další sídliště s romantickými názvy Kamenná, Zahradní, Písečná, ale romantiku bych zde asi nehledal. V minulosti silně industriální charakter města potřeboval tisíce a tisíce bytů pro hordy dělníků a horníků, tak to tady vyšvihli ve velkém stylu a dnes se tyto sídliště stávají oblastí se sociálními problémy, místy s lehkými prvky vyloučených oblastí (město se brání všemi možnými způsoby, ale v dnešní hyperkorektní době to jde ztuha). Ale zase na druhou stranu si tu zatančíte a z plna hrdla zazpíváte v libovolnou denní hodinu

Na co nesmíme zapomenout, když se bavíme o bydlení jsou nedaleké “venkovské” satelity okolo celého Chomutova. Jedná se o velmi poklidné venkovské obce ve vzdálenosti, co by jste kamenem dohodili, kde lidé kupují domy, či parcely a staví nové bydlení. Všechny tyto satelity jsou lemovány přírodou a veškeré služby jsou nadosah. Zkusím to vzít zleva doprava Údlice, Droužkovice, Spořice, Černovice, Málkov-Zelená, Blatno, Březenec, Březno, Otvice, Pesvice, Drmaly, Vysoká Pec a další ice a ice. Město Jirkov nezmiňuju, to je nalepené na chomutovské sídliště Písečná a je odděleno jen silnicí, kam teď ty potvory z města umístili radar na měření rychlosti… Část lidí se snaží odejít právě do těchto obcí/satelitů, kde si budují své nové domy a věřte, že jim tam je hezky.

V Chomutově každý najde vše co patří k modernímu městu. Přebujelou síť supermarketů aj hypermarketů (i na místech, kde byste je nečekali) a obchodů všeho druhu. Co tam nenajdete objednáte on-line… Ve městě je spousta krásných míst, milovníci sportu si přijdou na své, spousty hřišť i multifunkčních, zimní stadion (hraje tu i liga) i ten fotbalový (ty jsou zde také na každém kroku), krytý plavecký bazén a aquapark. V klidné části města naleznete perlu Krušných Hor, ojedinělé Kamencové jezero s relaxační zónou, ZOO čili chomutovský lesopark s přilehlým skanzenem. Bujná příroda, kopce, louky, hory, horská jezírka začínají hned za humny. Kilometry a kilometry cyklostezek přírodou a mezi pitoreskními obcemi v okolí Chomutova. Úžasné Bezručovo údolí se svými třemi mlýny, vlastně už jenom dvěma (třetí zmizel tak, že i Koprfíld by zíral). Hluboké údolí se vine a stoupá podél říčky Chomutovky až k Hoře sv. Šebestiána. Takže pozor, žádná měsíční krajina, jak je někdy Chomutov mylně popisován, ale prostě hezké severočeské město se vším co k životu potřebujete.

Rozdělení bydlení podle možností

Tohle může být třeba tip pro pražáky, kteří se obtížně smiřují s tím, že Praha začíná být velmi drahé a nedostupné místo pro mnohé z nich. Pronájem bytu v Praze, např. 2+kk na rozumném místě, bez štěnic, již dnes začíná okolo 20.000Kč/měsíčně a stojí se na ně fronty. Tak podobné byty v Chomutově k pronájmu jsou za poloviční nebo třetinovou cenu a můžete si vybírat. Navíc rozdíl mezi měsíčním příjmem u většiny lidí v Praze a Chomutově (rozumněj dělník či prodavačka bude mít podobnou mzdu, ajťáky nebrat - ty v Chomutově nejsou) nebude nijak velký, zatímco životní náklady v hlavním městě budou násobně vyšší.

Rodinné domy od 1 milionu

Rodinné domy v Chomutově, ty postarší jsou k mání od 1 milionu (i méně), jde o domy většinou v okolí města do cca 7-15km vzdálenosti, což je 5-10minut autem. Domy jsou vždy v některé přilehlé obci, naleznete zde klid a příjemné prostředí. V tomto případě je potřeba počítat s větší či menší rekonstrukcí.

Rodinné domy od 3 milionů

V této ceně už koupíte hezké domy z původní zástavby ve výborném stavu a v dobré lokalitě a můžete se těšit na okamžité nastěhování s minimem úprav i hezkým pozemkem či zahrádkou. Za lehce vyšší ceny již pořídíte i novostavby domů a můžete si žít svůj krásný disco příběh v hezkém prostředí.

Domy od 5 milionů

Za tyto peníze se zde prodávají leckdy haciendy s bazénem. Zatímco v hlavním městě s bídou za tyto peníze sežene byty v Praze do 50m2, tady už žijete v luxusu s velkou zahradou. Pokud si koupi nebo novostavbu dobře promyslíte a něco si ohlídáte a lehce přiložíte ruku k dílu, zbyde Vám ještě na novou oktávku. A můžete si zde žít takový malý americký sen s hezkou manželkou a grilovačkou na zahradě. A navíc se můžete zúčastnit místní oblíbené soutěže, že si koupíte hezčí auto, než má Váš soused, nebo si pořídíte vlastního zahradníka, který Vám udělá designovou zahradu, aby jste své sousedy pořádně dorazili pokud nezabere auto.

Byty

V Chomutově a okolí neexistují byty v novostavbách nebo prostě developerské projekty bytového bydlení. Byty jsou situovány v původních lokalitách nebo sídlištních celcích. Poslední nové byty v panelácích byly dostaveny hodně, hodně před rokem 1989. Nicméně všechny původní paneláky nebo snad naprostá většina prošla revitalizací, zateplení, výměna oken za plastová, nové výtahy, moderní barevné fasády. Výjímku snad tvoří jen prapůvodní a nejstarší cihlové nízkopodlažní (max. 2-3 podlaží s půdními prostory) bytové domy, které jsou velmi oblíbené pro svůj lidský ráz a solidní bydlení s pár byty na dům.

Byty v Chomutově na prodej jsou již od 200 tisíc a jedná se většinou o byty 2+1 či 3+1 (kk snad u nás ani neexistují, ale možná se pletu). Tyto byty naleznete v Jirkově, nebo na sídlištích Písečná, Kamenná, Zahradní. Nízká cena je daní za tuto lokalitu, nicméně nebojte, není to tu žádná divočina. Určitě se bude jednat o byty v původním stavu, tzn. linoleum a umakart kam oko dohlédne.

Od 500 tisíc se už posunete do hezčí lokality nebo hezkého bytu, který si předchozí majitel pěkně hýčkal. Hezčí lokalitou může být sídliště Březenecká nebo cihlové obytné domy v okolí centra města nebo nemocnice.

Nad 600-700 tisíc už budete bydlet jednak hezky a navíc jako bonus na Vás budou čekat drobné “něcojako” sídliště max. 5-6 panelových domů obklopených zelení a rodinnými domky na prémiových místech jako třeba Cihlářská, Václavská, Kostnická, Matěje Kopeckého, Zadní Vinohrady, Horní Ves či Kadaňská. Kdo ví, že zůstane navěky věků v paneláku se snaží dostat na tyto místa. Někdy ceny bytů v těchto lokalitách atakují cenu k 1 milionu korun.

Byty nad 1 milion snad neexistují, možná výjimečně. Při této ceně většina chomutováků zakroutí očima, plácne se po čele a lehce nesouhlasně zakroutí hlavou a řekne něco ve stylu “Mámo, to už je lepší si koupit někde pozemek a vystřihnout tam malinký bungalov, to jsou ale blázni za tyhle prachy, ať se jdou bodnout”

A kde to vlastně je a jak se tam jede?

Ze života: Jednou jsme přijeli od Chomutova do Prahy k Ruzyni (Bod A) (tím myslím hezky po staru naše milované ruzyňské letiště) a potřebovali se dostat někam na výpadovku za Černý most (Bod B), věřte-nevěřte cesta nám zabrala téměř 2 hodiny, během kterých jsem já a nejen já vzteky zestárl o 2 roky. Případně je taky dobrý ve špičce (dobrovolně jsem si ji nevybral) jet z Ruzyně na třídu Milady Horákové přes 1,5 hodiny a přitom se přesunete asi o 8 kiláků.

Tím jsem chtěl jen uvést, že pokud jezdíte svižněji a nejste v presu, aby Vás někde nezměřili tak Prahu k Ruzyni dáte z CV na pohodu do 50 minut a je to 100 kiláků. Podmínkou těch 50 minut je, že:

 • silničáři něco nekutají na trase, ale oni furt něco kutají
 • nejsou někde přenosné semafory, když se kutají mosty na cestě (zajímavé je, že oni na tom mostu něco kutací skoro rok či dva a když to otevřou, tak nepoznáte, že tam něco dělali)
 • nebo že chytíte velmi nepříjemnou kombinaci, dá se říci smrtící, a to kamion (dále jen K) , zbytečně pomalu jedoucí vůz (na 90 jede 70, dále jen PJV), sváteční jezdec (jezdí zejména víkendy, má klobouk, dodržuje předpisy většinou jede -30km/h než může jet dále jen SJ, pomaleji než PJV)

Takže při kombinaci K-K-K-PJV-PJV-K-K-SJ-SJ-K dáte Prahu tak za hodinu a něco, máte nervy nadranc, vykřičené hlasivky, rozhádáte se v autě se ženou, ale prostě to dáte maximálně za hodinu na nejbližší metro či tramvaj. Slupnete lexaurin či valium, koupíte buřta a jedete pražskou hromadnou třeba na “Hradčana”.

Případně můžete vyrazit zcela opačným směrem do Německa, kde jste za 15 minut. Do oblíbeného Marienbergu to dáte za 25 minut (mají hezčí aquapark, levnější Kaufland a lepší kebab než v Chomutově) a nach Chemnitz (něco jako Plzeň, možná větší, no a to už je hezká cizina) to máte okolo 50 minut. A v Německu mají lepší, kvalitnější a levnější skutečné jogurty, maso, pečivo, zeleninu, kosmetiku i oblečení a je tam tak nějak zeleněji a úpravněji. Navíc velká část lidí z Čech tam jezdí za prací, kde dostanou téměř 2x tolik co u nás i u Vás v Praze (navíc jsme zaslechl, že jim ty Němci cpou nějaký “kindageld” a po pár letech německý důchod). Ale bacha na mě, tohle mám jen z doslechu.

Pokud Vás článek nalomil k přestěhování do Chomutova, tak vězte, že nám tady bytostně chybí chytří, vzdělaní, svědomití a pracovití lidé, žijící své krásné konzervativní životy. Pokud někdo již zapomněl, jak vypadá konzervativní život, tak jde asi o tohle -  studium - práce - rodina - zábava, a to vše bez podpory státu. Kdo z Vás si to ještě pamatuje?

Autor článku

Ing. Marek Šulc

O autorovi

Bytostný a nelítostný optimista za všech okolností. Pozoruji dění, vztahy a trendy v realitách od roku 1999, a to zcela nestranným okem ze světa IT.

Tato stránka využívá cookies. Ne, to není žádné cukroví, ale soubory, díky nimž například nemusíte znova zadávat stejné údaje, když už jste je jednou vyplnili.

Beru na vědomí a souhlasím Ok

 • Byty
 • Domy
 • Rekreační objekty
 • Komerční nemovitosti
 • Pozemky
 • Ostatní
 • Zahraniční

Upřesnit

Cena a plocha

m2
m2
m2
m2

... nebo vyberte celý kraj či okres

Lokalita

Vlastnictví

Konstrukce

Typ budovy

Vybavení

Charakteristika

IS sítě

Umístění v obci

 

Už chcete odejít? Připravte si poptávku a nic nezmeškejte

Vytvořit poptávku
TOPlist