• Airbnb ubytování už není v kurzu, frčí dlouhodobé pronájmy. Proč?

Airbnb ubytování už není v kurzu, frčí dlouhodobé pronájmy. Proč?

Český realitní trh prochází kvůli pandemii koronaviru velkými změnami. Kvůli odlivu turistů, zahraničních studentů a pracovníků prakticky vymizely krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Majitelé bytů, kteří těžili z krátkodobých pronájmů, se teď ve větší míře orientují na pronájmy dlouhodobé. Proč je výhodnější vsadit na dlouhodobý pronájem se spolehlivým nájemníkem?

Obrázek: Dlouhodobý pronájem je jistota

Jak se koronavirus podepsal na pronajímání přes Airbnb?

Kvůli vypuknutí celosvětové pandemie koronaviru dostalo v oblasti pronájmů největší zásah krátkodobé nájemní bydlení. Především v Praze, ale také v Brně či Českém Krumlově a v desítkách dalších turisticky atraktivních místech se dostalo v podstatě na nulu. Majitelům zůstaly prázdné byty a aktuálně řeší otázku, jak byt pronajímat a mít z něho zisk.

Zatímco dříve se pronájem přes Airbnb jevil jako bezpečný a v zásadě jistý pronájem s vysokým ziskem, v současné době, kdy odjeli zahraniční studenti, turisti a pracovníci, jsou majitelé těchto bytů ve ztrátě. Díky krátkodobým pronájmům si mohli majitelé bytů přijít až na trojnásobek oproti měsíčnímu příjmu z dlouhodobého pronájmu. Pokud však bude současná situace přetrvávat, je velice pravděpodobné, že budou muset vlastníci byt prodat nebo pronajímat dlouhodobě. Přičemž dlouhodobý pronájem se v současné situaci jeví jako nejlepší řešení. Stačí najít slušného nájemníka, což sice není jednoduché, ale pokud víte jak na to, tak ani nemožné. Stačí se obrátit na odborníky ze Stálýnájem.cz

Výhody, které s sebou dlouhodobý pronájem nese, jsou více než lákavé

Kvůli omezenému pohybu došlo na realitním trhu ke značným změnám v oblasti cenové politiky. Je sice pravda, že se ceny za pronájem například v Praze snížily, ale není to jev, který by měl přetrvat nastálo. S postupným vracením světa do normálních kolejí dojde k opětovnému růstu cen za pronájem. V současné době je dlouhodobý pronájem odpovědí na nejistotu a potřeby dnešní doby.

Dlouhodobý a krátkodobý pronájem: výhody a nevýhody

Krátkodobé ubytování přes služby Airbnb a jiné s sebou může pro řadu majitelů nést spoustu výhod, ale je tomu skutečně tak? A nejsou tyto výhody spíše zdánlivé?

Krátkodobý pronájem

U krátkodobého pronájmu přenechává majitel svou nemovitost nájemníkovi přímo pro rekreaci nebo k jinému krátkodobému účelu. Hlavním důvodem tedy není uspokojení bytových potřeb. Největším lákadlem krátkodobých pronájmů je vyšší zisk než u pronájmu dlouhodobého. To je logické, neboť lidé jsou ochotni za kratší časovou dobu zaplatit vyšší částku, než kdyby ji měli platit každý měsíc. Další výhodou je to, že můžete byt využívat i pro své vlastní účely. Nájemníci také nebudou chtít nemovitost přetvářet k obrazu svému. Využijí jej zpravidla jen na přespání a uložení věcí. Jenže s krátkodobým pronájmem se pojí celá řada povinností, které stojí čas, peníze a mnohdy i nervy.

Od roku 2017 se podnikání s krátkodobými pronájmy stalo ubytovací službou, což se odrazilo na problematice DPH. To znamená, že se na vás vztahuje povinnost EET, daň z příjmu fyzických osob a daň z přidané hodnoty. Je tedy potřeba, abyste si vyřídili živnostenský list, odváděli zdravotní a sociální a hradili rekreační a lázeňské poplatky městu.


Obrázek: Krátkodobé pronájmy podléhají EET

Nájemníci se ve vašem bytě často střídají, což se nemusí líbit sousedům a vést k nepříjemným sporům. Také nemáte možnost si nájemníka dostatečně prověřit. Je sice pravda, že si na Airbnb můžete vyhledat na žadatele recenze, ale ty nejsou vše vypovídající.

Po každé návštěvě je potřeba se vrhnout do kompletního úklidu, který vám zabere spoustu času. Navíc musíte s klienty jednat, případně jim předávat klíče od nemovitostí. Tím ztratíte spoustu drahocenného času a v případě, že musíte dojíždět, navýší se vám náklady na pohonné hmoty. Kromě toho hosté očekávají, že bude ubytování kompletně vybaveno od nábytku přes lůžkoviny až po vybavení kuchyně.

Při krátkodobých pronájmech je důležité pamatovat také na sezónnost. To znamená, že nemáte stálou poptávku. V některých měsících může být byt zcela prázdný.

+ vyšší zisk

+ možnost byt využívat pro vlastní účely

+ hosté si byt neupravují k obrazu svému

- poptávka není stálá

- čas věnovaný úklidu a obecně vyšší časová náročnost

- nutnost živnostenského oprávnění

- možné problémy se sousedy

- nedostatečné prověření nájemníků

Dlouhodobý pronájem

Největším přínosem dlouhodobého pronájmu je jistota. Navíc jej můžete využít bez ohledu na lokalitu či roční období. Lidé ubytování hledají celoročně, a to jak ve velkých městech, tak na vesnicích. Současná situace, která se začíná pomalu projevovat na ekonomické stránce, je jako stvořená pro dlouhodobé pronájmy. Nájemní bydlení je totiž pro mnohé jediným dostupným způsobem bydlení, pokud nedosáhnou na hypotéku. Vzhledem k tomu, že nájemci přenecháváte svoji nemovitost za účelem zajištění ubytovacích potřeb, dáváte mu možnost, aby si vytvořil domov se všemi náležitostmi.


Obrázek: Byt si nájemníci vybaví sami

Najít spolehlivého nájemníka však není jen tak. Tento úkon stojí spoustu času a energie. Proto je ideální svůj byt svěřit do rukou správcovské společnosti, kterou je třeba Stalynajem.cz. Jak takový způsob pronájmu funguje?

 • Byt pronajmete přímo Stálémunájmu.cz a ten se na základě vašich požadavků postará o výběr nejvhodnějšího nájemníka.
 • Schůzka ohledně pronájmu může být osobní, ale také online.
 • Služba vám garantuje stálý nájem, a to i v případě, že je byt prázdný nebo nám nájemník neplatí.
 • Postará se o veškerou agendu, která se s pronajímáním pojí.
 • Vezme si na starost tvorbu inzerátu, nafocení nemovitosti, výběr a prověření kandidátů, přípravu dokumentů, pojištění, přepsání energií, stav bytu i komunikaci s nájemníkem.
 • Vy se můžete těšit z garantovaného nájmu, který vám na účtu přistane každý měsíc ve smluvený den.

Výhod dlouhodobého pronájmu je celá řada. Na rozdíl od krátkodobého pronájmu je ten dlouhodobý osvobozen od DPH (daně z přidané hodnoty). Nejedná se o podnikání, takže není nutné hradit sociální a zdravotní pojištění. Získáte stabilní příjem, a navíc nemusíte řešit kompletní vybavení bytu. Nájemci si jej rádi vybaví k obrazu svému.

+ stabilní příjem

+ šetříte svůj čas

+ nižší investice do vybavení bytu

+ v případě solidního nájemníka bezproblémové vztahy se sousedy

+ osobnější vztah s nájemníkem

+ žádné DPH

- občanský zákoník poskytuje výraznější ochranu nájemníkovi než majiteli

- byt nemůžete pro své vlastní účely využívat kdykoliv chcete

Dlouhodobý pronájem bez starostí

Pokud chcete svůj byt pronajímat, ale nemáte čas řešit veškerou agendu a náležitosti, které se s pronájmem pojí, obraťte se na Stálýnájem.cz. Jednoduše nám pronajmete svůj byt, za který vám budeme posílat garantované nájemné vždy a včas.

Sami se postaráme o vyhledání nejvhodnějšího nájemníka. Sepíšeme s ním veškeré dokumenty a zajistíme pojištění. Do naší kompetence spadá také péče o byt a kontrola jeho stavu. Veškeré povinnosti, které se pronájmem pojí, bereme na svá bedra. Vy si užíváte pravidelného nájmu, který vám bude chodit i v případě, že nám nájemník nezaplatí, nebo bude byt neobsazený.

Spolehněte se na jistotu pravidelného nájmu bez starostí. Stačí si jen vybrat spolehlivého partnera.

Autor článku

stálýNÁJEM.cz

O autorovi

NEJSME REALITKA, ALE REALITÁM ROZUMÍME. Víme, že pronajímat byt na vlastní pěst není snadné. Služba Stálýnájem.cz vám nabízí výhodnou smlouvu o nájmu, fair play jednání a podmínky.

Tato stránka využívá cookies. Ne, to není žádné cukroví, ale soubory, díky nimž například nemusíte znova zadávat stejné údaje, když už jste je jednou vyplnili.

Beru na vědomí a souhlasím Ok

 • Byty
 • Domy
 • Rekreační objekty
 • Komerční nemovitosti
 • Pozemky
 • Ostatní
 • Zahraniční

Upřesnit

Cena a plocha

m2
m2
m2
m2

... nebo vyberte celý kraj či okres

Lokalita

Vlastnictví

Konstrukce

Typ budovy

Vybavení

Charakteristika

IS sítě

Umístění v obci

 

Už chcete odejít? Připravte si poptávku a nic nezmeškejte

Vytvořit poptávku
TOPlist